Święto Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej – to jedno z najpiękniejszych świąt polskiej oświaty. Z tej okazji 13 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Ostrówkach odbył się  uroczysty apel, podczas którego uczniowie przedstawili historię powstania tego święta. Zebrani na uroczystości zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy obsługi, wysłuchali, że Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Święto upamiętnia powstanie w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej –  pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty zajmującego się reformą szkolnictwa w Polsce.

Komisja działała w latach 1773 – 1774. Powołana została  przez Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zapoczątkowała nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty w naszym kraju – począwszy od szkół elementarnych a skończywszy na uczelniach wyższych. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego oraz wychowanie obywatelskie.

Następnie, uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej, w zabawnej scence przypomnieli zgromadzonym  o ostatnim, jakże ciężkim roku  pracy zdalnej. Podczas święta dzieci wręczyły wszystkim pracownikom szkoły słodkie upominki oraz świadectwa z wyróżnieniem za bycie wyjątkowym człowiekiem oraz osiągnięcie wzorowych wyników z takich przedmiotów jak: cierpliwość, podejście, empatia, wyrozumiałość i zaangażowanie. Nie zabrakło też pięknie wyśpiewanych piosenek. Niejednemu belfrowi łza się zakręciła w oku.

Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Głos zabrała dyrektor szkoły Ewa Sobieszuk. Złożyła życzenia  i wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom  obsługi. Potem, na ręce Dyrekcji, kwiaty oraz słowa uznania za wykonywaną pracę kierowane do wszystkich pracowników przekazał Wójt Gminy Wohyń.